Montaż klimatyzacji w świetle przepisów prawa
Czy wiesz, że źle wybrane miejsce montażu klimatyzacji to jeden z najczęściej popełnianych błędów? Choć niektórzy próbują na własną rękę założyć instalację w domu, to często za pozorną oszczędność płacą podwójnie. Wykonanie takich czynności wymaga nie tylko profesjonalnego sprzętu, ale również znajomości przepisów. Dowiedz się, jak wyglądają aspekty prawne montażu klimatyzacji.
Na czym polega montaż klimatyzacji?
Do montażu klimatyzacji najlepiej wynająć fachowców, taką usługę oferuje m.in. Arma Term. Tylko osoba, która ma uprawnienia do zakładania i naprawy urządzeń chłodniczych, może wykonać takie prace. Certyfikat poświadczający kwalifikacje tego typu można uzyskać w Urzędzie Dozoru Technicznego. Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową SZWO, zwana f-gazową reguluje kwestię montażu klimatyzacji. Zgodnie z nią, można dokonać podziału urządzeń na kategorie ze względu na ilość zawartego czynnika chłodniczego:
Przeczytaj również: Gdzie warto przeprowadzić montaż klimatyzacji?
- A – do 3 kg, chyba że są to urządzenia hermetycznie zamknięte, wtedy dopuszczalna waga czynnika to 6 kg,
- B – od 3 do 30 kg,
- C – od 30 do 300 kg,
- D – powyżej 300 kg.
Popularne klimatyzatory typu Split oraz Multisplit ze względu na otwartą konstrukcje należą do kategorii B i wymagają specjalistycznego montażu.
Formalności prawne przy montażu klimatyzacji
Choć przy montażu klimatyzacji w domu nie jest wymagane zgłoszenie robót, to ustawa f-gazowa nakłada dodatkowe obowiązki na klientów i firmy wykonujące montaż oraz serwis instalacji. Są to:
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację do domu?
- założenie karty urządzenia – każdy klimatyzator spoza kategorii A musi być zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Operatorów do 15 dni roboczych od zakończenia instalacji,
- wpis w Centralnym Rejestrze Operatorów – za każdym razem, gdy będą wykonane czynności serwisowe, należy w ciągu 15 dni uzupełnić wpis w karcie urządzenia, może to wykonać tylko specjalista z uprawnieniami,
- w przypadku wykrycia nieszczelności klimatyzatora należy niezwłocznie usunąć awarię, a potem wpisać ją do karty urządzenia,
- regularne serwisowanie instalacji oraz szczelności układów.
Warto pamiętać, że jakiekolwiek czynności serwisowe, naprawcze czy instalacyjne muszą zostać zgłoszone w karcie urządzenia. Jedynie osoby mające uprawnienia mogą tego dokonać. Co więcej, jeśli dojdzie do złamania przepisów ustawy f-gazowej, są karani jednakowo klient oraz firma zajmująca się klimatyzacją.
Przeczytaj również: Rodzaje klimatyzatorów
Jak więc widać, profesjonalny montaż klimatyzatora w domu, to nie tylko wygoda, ale i obowiązek prawny. Korzystanie z usług fachowców daje pewność, że instalacja będzie wykonana poprawne i zgodnie z przepisami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana