Kanały i kształtki jako elementy systemów wentylacyjnych
Każdy system wentylacyjny jest zbudowany z odpowiednich elementów: rur, kanałów i kształtek. Najczęściej wyróżniamy kształtki okrągłe (występujące częściej) i prostokątne (wykorzystywane w obiektach, w których nie da się zamontować elementów okrągłych). Niezależnie od wyboru każda kształtka i kanał musi charakteryzować się wytrzymałością i stabilnością. Stanowią one podstawę każdej instalacji wentylacyjnej.
Jakie kanały i kształtki wykorzystuje się w wentylacji?
Kanałami i kształtkami, które szeroko wykorzystuje się w systemach wentylacyjnych, są kolana, trójniki, nyple, mufy, kołnierze, przepustnice, zaślepki, redukcje, króćce. Ich głównym zadaniem jest spajanie wszystkich rur w wentylacji, w wyniku czego powstaje rozbudowany system. Każdy z wymienionych elementów charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne (brak tych cech spowodowałby nieszczelność i niestabilność wentylacji).
Przeczytaj również: Co to jest rekuperacja i jak działa?
Hurtownia klimatyzacyjna i wentylacyjna Pefra z Wrocławia posiada wśród swojego asortymentu kanały i kształtki, wykonane z solidnej ocynkowanej blachy. Pracownicy oferują głównie elementy okrągłe, które gwarantują możliwość stworzenia dowolnej instalacji.
Przeczytaj również: Kiedy warto przeprowadzić pomiary wentylacji?
Jakie rury są idealne do wentylacji?
Wentylacja to nie tylko kształtki i kanały, ale przede wszystkim rury. Rurociągi wentylacyjne możemy podzielić na izolowane i nieizolowane. Na rynku najczęściej można spotkać wersje aluminiowe lub z blachy ocynkowanej i kwasoodpornej. Czasami dostępne są też elastyczne przewody plastikowe.
Przeczytaj również: Na czym polega serwis wentylacji?
Wybierając rury do wentylacji, należy sugerować się ich przeznaczeniem i ceną. Tańsze rurociągi charakteryzują się brakiem izolacji akustycznej, co może przedkładać się na późniejszą nieefektywną pracę systemu wentylacyjnego. Eksperci nie polecają zazwyczaj rur nieizolowanych, ponieważ mogą w nich wystąpić tzw. skropliny, które powodują zawilgocenie i zniszczenia (widoczne później na ścianach budynku).
Kanał wentylacyjny z rury
Rury są przede wszystkim wykorzystywane jako kanały wentylacyjne, przez które wydobywa się zużyte powietrze. Im krótszy kanał, tym lepiej. Wydłużanie połączeń z kominem zmniejsza wydajność wymiany powietrza. Rury w strefach nieogrzewanych powinny być izolowane. Odcinki przechodzące również – np. za pośrednictwem wełny mineralnej.
W kanale wentylacyjnym może się tam rozwinąć biofilm, który stanowi duże ryzyko dla zdrowia domowników. Aby zabezpieczyć się przed szkodliwymi drobnoustrojami, warto podczas budowy pomyśleć o rurach z zabezpieczeniem, np. powłoce ze srebra o właściwościach bakteriobójczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana