Jak zbudowane są kanały wentylacyjne?
Wentylację stosuje się zarówno w dużych zakładach, jak i domkach jednorodzinnych. Doceniania jest za możliwość skutecznego ochłodzenie temperatury wewnątrz budynku, bez otwierania okien, a także za znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Jednak tylko odpowiednio zbudowany i zamontowany system zapewnia takie właściwości. Jednym z kluczowych jego elementem są kanały wentylacyjne. Do czego służą? Z jakich części się składają?
Z czego składają się kanały wentylacyjne?
Kanały wentylacyjne to elementy, które muszą znaleźć się w każdym grawitacyjnym systemie wentylacyjnym. Odpowiadają za prawidłową wymianę ciśnień między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Składają się z:
rury wentylacyjnej;
łączników przewodów i kształtek;
kolanka poziomego i pionowego;
przepustnicy;
sztucera;
kształtki;
zaślepki.
Ze względu na kształt dozwolone są różne rozmiary kanałów wentylacyjnych. Przekrój minimalny to 0,016 m2, z kolei w modelach prostokątnych najmniejszy bok musi mieć 10 cm. Najczęściej stosowane są warianty 14 cm × 14 cm oraz 14 cm × 21 cm.
Dostępne rodzaje kanałów wentylacyjnych
Wśród dostępnych na rynku można znaleźć przewody prostokątne, owalne oraz najczęściej używane okrągłe. Kanały wentylacyjne okrągłe to najchętniej stosowane rozwiązanie, ponieważ są wydajne, łatwe w montażu i wpasowują się elewację budynku. Z kolei te w kształcie prostokąta mają dużą przepustowość oraz są proste w łączeniu. Za to modele owalne nie wymagają dodatkowej izolacji, a wyróżnia je sprawna wymiana powietrza, przy zachowaniu swoich właściwości.
Wszystkie potrzebne elementy do budowy wentylacji, między innymi kanały, dostępne są na stronie Recohouse z Pruszkowa, która w swojej ofercie ma również usługi doradcze, jak i również montażu. W asortymencie tego przedsiębiorstwa znajdują się też akcesoria montażowe, klimatyzatory, a także zestawy rekuperacyjne i odkurzacze centralne. Dzięki wieloletniej obecności na rynku ich produkty wyróżnia precyzja wykonania oraz stosunkowo niska cena.
Jak dbać o kanały wentylacyjne?
Prawidłowe działanie kanałów wentylacyjnych uzależnione jest od ich stanu technicznego. Dlatego odpowiednie czyszczenie to kluczowa kwestia. Istnieje możliwość wykorzystania środków chemicznych w przypadku czyszczenia na mokro parą wodną. Z kolei, na sucho należy używać szczotek obrotowych, które są wydajne i z dużą siłą docierają do każdej części wentylacji. Co ważne, obowiązek dbania o kanały wentylacyjne objęty jest regulacjami prawnymi, których nieprzestrzeganie grozi karą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana