Jak zadbać o odpowiednią wentylację w saunie?
Regularne sesje w saunie to popularny sposób na relaks i poprawę kondycji organizmu. Aby przynosiły należyty skutek, powinny odbywać się w odpowiednio przygotowanej kabinie. Jednym z ważniejszych czynników wpływających na sprawność sauny jest wentylacja. W jaki sposób powinna ona być wykonana? O czym pamiętać, jakich powszechnych błędów należy unikać przy jej budowaniu?
Rola wentylacji w saunie
Sauna to miejsce, w którym panują bardzo specyficzne warunki – poziom temperatury oraz wilgotności powietrza w kabinie znacznie przewyższają te panujące w pozostałych pomieszczeniach domu. To sprzyja problemom takim jak skraplanie się wody na ścianach kabiny. Biorąc pod uwagę fakt, że jest ona wykonana w znaczniej części z drewna, istnieje spore ryzyko rozwijania się w niej pleśni i grzybów, które nie tylko uszkadzają strukturę drewna i przyczyniają się do jego przyspieszonego niszczenia, ale również stwarzają zagrożenie dla zdrowia osób przebywających wewnątrz. Dodatkowo nadmierna temperatura może prowadzić do nadmiernego przegrzewania się kabiny, co z kolei zwiększa ryzyko wybuch pożaru. Dlatego właśnie wentylacja w saunie jest tak ważnym elementem– dzięki niej możliwe jest kontrolowanie warunków panujących w kabinie i tym samym poprawa bezpieczeństwa.
Jak wykonać wentylację w saunie?
Inaczej, niż w przypadku pozostałych pomieszczeń, wentylacji w saunie nie podłącza się do kanałów wentylacyjnych łączących ją ze środowiskiem zewnętrznym. Powinna ona działać w obiegu zamkniętym, tj. powietrze powinno być zaciągane do kabiny z tego samego pomieszczenia, do którego jest następnie kierowane. Wlot i wylot powietrza powinny mieć tą samą wielkość, a ponadto należy umieścić je w taki sposób, by różnica wysokości między nimi była jak największa. Wlot powinien być ulokowany pod piecem – w ten sposób zapewniona zostaje odpowiednia dystrybucja ciepła po całym wnętrzu kabiny. Wylot z kolei umieszcza się naprzeciwko wlotu, w suficie kabiny lub na ścianie pod sufitem.
Wlot i wylot powinny być również zabezpieczone przy pomocy kratki lub anemostatu. Znajdziemy je m.in. w ofercie firmy Porjun.
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?
Budując saunę, można ją wyposażyć w wentylację grawitacyjną, która działa w oparciu o naturalną różnicę gęstości powietrza, lub mechaniczną, opierającą się o wykorzystanie zasilanego elektryczne wentylatora. Wybór wpływa na wydajność wentylacji, jej skuteczność, ale również koszty eksploatacji. Wentylacja grawitacyjna jest mniej skuteczna, ale nie wymaga obsługi, nie zużywa energii. Wentylacja mechaniczna jest bardziej niezawodna, jednak musi być używana w odpowiedni sposób, by uniknąć awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana