Jak usunąć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji samochodowej?
Obecnie klimatyzacja jest podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Ciężko wyobrazić sobie komfortowe podróżowanie latem, bez możliwości dowolnego zaprogramowania temperatury. Aby cały układ działał wydajnie i nie powodował zagrożenia dla zdrowia osób jeżdżących autem, konieczne okazuje się jego regularne czyszczenie. W jaki sposób można usunąć nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji?
Źródło nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji samochodowej
Zdarza się, że po uruchomieniu klimatyzacji w upalny dzień, zamiast chłodnego, przyjemnego powietrza, z instalacji wydobywa się nieświeży zapach. Najczęściej doprowadza to do natychmiastowego wyłączenia nawiewów ze względu na drażniącą i nieprzyjemną woń. Taka sytuacja najczęściej wynika z tego, że w klimatyzacji powstały drobnoustroje, takie jak grzyby, pleśnie i bakterie. Wilgotne warunki są idealnym miejscem do rozwoju tego rodzaju mikroelementów i to właśnie one odpowiadają za brzydki zapach.
W momencie włączenia kratek nawiewu do kabiny pojazdu wdmuchiwane są szkodliwe drobnoustroje, które znajdują się w całym układzie klimatyzacji. Kierowca oraz pasażerowie podróżujący autem są w takiej sytuacji zmuszeni do wdychania powietrza z zarodnikami pleśni i szkodliwych bakterii. Długie przebywanie w takich warunkach może być przyczyną dolegliwości takich jak bóle głowy, alergia czy inne problemy zdrowotne.
Istnieje kilka sposobów na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji. Można np. zaopatrzyć się w generator ozonu z firmy Bitom, który skutecznie usunie wszystkie drobnoustroje.
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z klimatyzacji?
Jedynym efektywnym sposobem na poradzenie sobie z nieprzyjemną wonią wydobywającą się z klimatyzacji, a także na zapobieganie jego powstawaniu w przyszłości jest regularne czyszczenie i dezynfekcja całego układu. Taką usługę można wykonać w profesjonalnym zakładzie lub samodzielnie z użyciem urządzenia nazywanego ozonatorem.
Ozonowanie to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na dezynfekcję samochodu. Jego skuteczność ma związek z właściwościami ozonu, które ma działanie silnie utleniające i aseptyczne. Doskonale radzi sobie ze zwalczaniem bakterii, grzybów, pleśni, alergenów wziewnych oraz wirusów. Ozonatorwytwarza gaz składający się z trójatomowych cząsteczek tlenu, który uznaje się za jeden z najmocniejszych naturalnych utleniaczy. Po rozproszeniu ma on właściwości antybakteryjne, antygrzybicze i antywirusowe. Dzięki temu może skutecznie niszczyć szkodliwe mikroorganizmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana