Jak działa rekuperator?

Rekuperator to serce instalacji wentylacji mechanicznej. Jest zaopatrzony w wymiennik, który odpowiada za odzysk ciepła powietrza wywiewanego z budynku i jednoczesne ogrzewanie powietrza nawiewanego. Rekuperacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania, ponieważ starty ciepła są znacznie mniejsze niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej.
Zasada działania rekuperatora
Rekuperacja służy do ogrzewania i oczyszczania świeżego powietrza, które jest nawiewane mechanicznie do domu. Działanie rekuperacji opiera się na ruchu powietrza, jaki wytwarzany jest przez dwa wentylatory. Do urządzenia trafia bowiem zimne powietrze z zewnątrz oraz zużyte i brudne powietrze z wnętrza budynku. Do wymiany ciepła dochodzi w wymienniku, gdzie czyste powietrze ze zużytym nie miesza się, ponieważ płynie osobnymi kanałami. Rekuperator to serce całego systemu. Kanały wentylacyjne prowadzone w przestrzeni sufitu podwieszanego, w zabudowach lub w posadzce i zakończone są anemostatami, które montuje się na ścianach lub na sufitach.
Rekuperacja to świetne rozwiązanie zarówno do domów jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych i biurowych. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ogranicza rachunki za ogrzewanie i wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy. Sprzedawcą urządzeń do rekuperacji, a także wykonawcą instalacji na terenie Poznania i okolic jest firma INSIDE. Fachowcy zajmują się także modernizacją starych obiektów wyposażonych w wentylację grawitacyjną. Oczywiście najłatwiej jest zamontować rekuperację w domu będącym dopiero na etapie budowy, ponieważ niezbędne jest poprowadzenie przewodów wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń.
Schemat budowy rekuperatora
Każdy rekuperator składa się z czterech króćców, do których podpięte są kanały wentylacyjne. Linia, która doprowadza zimne powietrze to czerpnia, a kanał odprowadzający brudne i zużyte masy z rekuperatora na zewnątrz to wyrzutnia. Powietrze dostaje się do pomieszczeń już przefiltrowane i nagrzane za pomocą kanałów nawiewnych. Osobnym kanałem, czyli wyciągiem transportowane jest zużyte powietrze z pomieszczeń do rekuperatora. Strumieniem nawiewnym jest zatem czerpnia i kanały nawiewne a wywiewnym wyciąg i wyrzutnia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Deka Izolacje, Wentylacje, Klimatyzacja, Rekuperacja, Izolacja Termiczna
Wentylacja woj. zachodniopomorskie72-002 Dołuje, Słoneczny Sad 29B
-
Alfa-Nobel Filtry Wodne, Odwrócona Osmoza, Uzdatnianie Wody
Filtry woj. śląskie42-530 Dąbrowa Górnicza, Sezamkowa 35