Jak dbać o wentylację mechaniczną z rekuperatorem?
Wentylacja z rekuperatorem to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Umożliwia odzyskanie ciepła. Jest zatem systemem, który montowany jest przede wszystkim w domach energooszczędnych. To doskonały sposób na świeże powietrze, pozbawione kurzu, alergenów i smogu. Instalacja wymaga regularnego serwisowania i przeglądów, które zapewnią sprawność na długie lata. Dowiedz się, jak o nią zadbać!
Konserwacja wentylacji mechanicznej – przede wszystkim filtry
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wymaga okresowych przeglądów. Warto ją sprawdzać co najmniej raz w roku. Niektóre obszary jej funkcjonowania może przeprowadzić sam użytkownik, jednak warto zlecić jej serwisowanie profesjonalistom. Dzięki temu wymiana powietrza będzie się odbywała przy zapewnieniu maksymalnego komfortu, bez strat energii. Najważniejszym elementem systemu jest rekuperator. Zapewnia on zmniejszenie ilości energii, jaka jest niezbędna do ogrzania pomieszczeń. Jest wyposażony w specjalne filtry, które mają absorbować zanieczyszczenia, głównie kurz i różnego rodzaju drobinki. Specjaliści firmy KOGA zalecają, by wymieniać je minimum dwa razy do roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej. Wszystko zależy od stopnia ich zabrudzenia. Elementy te brudzą się w różnym czasie, w zależności od stanu powietrza w danej okolicy oraz obiegu, na jakim działa rekuperator.
Serwisowanie pozostałych podzespołów wentylacji mechanicznej
Na uwagę zasługują również pozostałe elementy instalacji. Czyszczenie wentylacji przemysłowej oraz domowej powinno objąć także skontrolowanie stanu wentylatora, oraz wymiennika ciepła. Warto to robić minimum raz na 12 miesięcy. Serwisant częściowo demontuje urządzenie i usuwa ewentualne zanieczyszczenia z łopatek wentylatora. Dzięki temu ciepło będzie pozyskiwane w bardziej efektywny sposób.
Co jakiś czas warto dokonać przeglądu stanu czerpni i wyrzutni.
Jest to konieczne, gdy układ zaczyna pracować głośniej i wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach. Są to elementy, które pobierają świeże powietrze i usuwają z wnętrza powietrze zanieczyszczone. Zwykle są one zamocowane wysoko na ścianach, jednak ich oczyszczenie jest proste. Na ogół wystarczy przetrzeć je szczotką. Ważne jest usuwanie z nich śniegu, który mógłby blokować swobodny przepływ powietrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana