Czy rekuperacja się opłaca?
Rekuperacja jest metodą wentylacji pomieszczeń. Polega na wymianie ciepła pomiędzy dwoma masami powietrza. Ciepło jest zabierane od powietrza o wyższej temperaturze. Zasada działania to prosta fizyka. Głównym zadaniem rekuperacji jest energooszczędna wymiana powietrza w domu. Do pomieszczenia zasysane jest powietrze z zewnątrz, które podmienia zużyte powietrze znajdujące się w środku. Przekonaj się, czy taka wentylacja opłaca się finansowo.
Na co wpływa rekuperacja?
Ten rodzaj wentylacji polega na usunięciu z pomieszczeń zużytego powietrza z dużą ilością dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeniami: dymem papierosowym, aerozolami, kurzem, alergenami i związkami lotnymi. Zdecydowanie więc poprawia jakość powietrza znajdującego się w domu. Dostarczone świeże powietrze przechodzi najpierw przez filtry, a więc jest wolne od owadów, kurzu i większych cząsteczek zanieczyszczeń gazowych. Energooszczędną rekuperację warto uwzględnić już na etapie projektowania domu, co pomoże zmniejszyć koszty związane z założeniem instalacji. Montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, jak In-therm z Łodzi.
Ile można oszczędzić, montując rekuperację?
Odzysk ciepła z ogrzanego powietrza do świeżego powietrza, które napływa do domu, pomaga nieco oszczędzić na ogrzewaniu. Podczas standardowego wietrzenia, gdy powietrze wewnątrz domu jest schładzane, w następstwie czego grzejniki zaczynają wytężoną pracę. Powietrze przechodzące przez rekuperator jest już wstępnie ogrzane. Odczujesz różnicę jako zmniejszenie rachunków za energię elektryczną lub gaz potrzebny do ogrzania domu. Sam montaż rekuperacji to koszt minimum kilkunastu tysięcy zł. Jeśli zainwestujesz w wyższy model rekuperatora, koszty eksploatacji będą zauważalnie niższe. Instalacja rekuperacji zwykle zwraca się w krótkim czasie.
Jak działa rekuperacja?
Działanie rekuperacji opiera się na odzyskiwaniu ciepła z powietrza, które jest wywiewane z pomieszczeń na zewnątrz. Jest ono zwykle ogrzane, w związku z czym w sezonie grzewczym różnica temperatur może być znaczna. W rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła, w którym chłodne powietrze przychodzące z zewnątrz budynku zostaje ogrzane. Odwrotnie jest latem, ponieważ ciepłe powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia zostaje nieznacznie schłodzone. Powietrze wwiewane do domu nie tylko ma odpowiednią temperaturę, ale także jest przefiltrowane.
Montaż rekuperatora pozwala na regulację temperatury w domu w sposób płynny i wygodny. Rekuperacja gwarantuje komfortowe warunki w domu, dzięki czemu podczas trwania procesu wymiany domownicy nie są narażeni na duże fluktuacje. Może służyć do ogrzewania domu zimą i chłodzenia latem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana