Co warto wiedzieć na temat rekuperacji?

Dawniej w blokach i domach jednorodzinnych stosowano wentylację grawitacyjną. Jednak taki obieg powietrza zwłaszcza w zimie powoduje ogromne straty cieplne i podniesienie kosztów ogrzewania. Dlatego w nowoczesnej zabudowie wykorzystuje się rekuperatory. To urządzenia elektryczne, które zapewniają wyciąg zużytego, wilgotnego powietrza i nadmuch oczyszczonego w filtrach powietrza z zewnątrz. Co musisz wiedzieć o takim urządzeniu?
Jak działa rekuperacja i kiedy ją montować?
Sercem całego systemu jest rekuperator, czyli urządzenie zasysające i wtłaczające powietrze wyposażone w wymiennik ciepła. Jak deklaruje przedstawiciel firmy Stepkom z Chojnic k. Szczecinka rekuperatory zapewniają dostęp do świeżego powietrza nawet w zamkniętych pomieszczeniach pozbawionych okien. Jest to możliwe dzięki kanałom nawiewnym, które są poprowadzone do kluczowych pomieszczeń w domu. Natomiast przewody odciągowe montuje się w kuchni, łazience, czy WC. W ten sposób zużyte powietrze trafia do urządzenia i oddaje swoje ciepło, a strumień powietrza z zewnątrz jest ogrzany i przez filtry rozprowadzany jest do wnętrza. Cały system rekuperacji należy zaplanować na etapie stanu surowego. Idealnie jest, gdy Inwestor uwzględni montaż rekuperacji już na etapie projektowania budynku. Jeśli jest to niemożliwe, urządzenie wraz z kanałami można zainstalować również później np. w trakcie termomodernizacji.
Przeczytaj również: Wentylacja dla małych i dużych przestrzeni
Dla kogo rekuperacja jest najlepszą opcją wentylacji domowej?
Należy powiedzieć wprost, że rekuperacja Człuchów od Stepkom to konieczna opcja do domów energooszczędnych i pasywnych. Pomaga oszczędzać ciepło i obniżać rachunki za ogrzewanie. Napływ świeżego powietrza i wyciąganie, zużytego jest zalecane zwłaszcza dla alergików i astmatyków. Niweluje się w ten sposób obecność kurzu, roztoczy oraz pyłków, które są obecne w domu. Zwłaszcza wtedy, gdy za utrzymanie ciepła odpowiada piec na paliwo stałe, a w domu zainstalowane są grzejniki, rekuperacja sprawdza się świetnie. O czym jeszcze musisz pamiętać przed montażem? Rekuperatory nie są urządzeniami bezobsługowymi. Raz na 2-3 miesiące musisz kontrolować poziom zabrudzenia filtrów i w razie konieczności je wymieniać. Poza tym zaleca się raz w roku wykonać gruntowny serwis całego układu.
Przeczytaj również: Brzydki zapach z wentylacji - o czym to może świadczyć?
Przeczytaj również: Zasady działania adsorpcyjnych osuszaczy powietrza
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Manufaktura Wrocławska Tomasz Olszewski
Wentylacja woj. dolnośląskie52-129 Wrocław, A. Vivaldiego 56 lok. 9
-
Multi Dom Eko Rekuperatory, Wentylacje, Odkurzacze Centralne Sławomir Winter
Wentylacja woj. wielkopolskie61-313 Poznań, Borecka 1
-
Erco s.c. Producent Elementów Wentylacyjnych Paweł Smajek, Piotr Stawczyk
Wentylacja woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Narutowicza 24